O Pole DanceTaniec na rurze, czyli Pole Dance najogólniej można określić jako takie połączenie akrobatyki oraz tańca, które jako całość stanowi swoiste przedstawienie (pokaz).

Początków Pole Dance można dopatrywać się już w odległej historii, sięgając do plemiennych rytuałów oraz uroczystości, gdzie kobiety tańczyły wokół drewnianych pali obserwowane przez zgromadzonych ludzi. Istotną popularność taniec ten (przybierając bardziej erotyczny charakter) zaczął zdobywać na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pokazy tego zmysłowego tańca odbywały się początkowo w małych namiotach, gdzie tancerki jako rury urżywały drążka podpierającego środek namiotu, który nazwano później rurą do tańca (dance pole). Dalsza ewolucja tańca na rurce przebiegała stopniowo poprzez występy barowe (pokazy burleski) oraz kluby, gdzie łączono go ze striptizem (lata osiemdziesiąte). Przez ten cały okres taniec na rurze wzbogacał się (głównie za sprawą inwencji samych tancerek) o figury akrobatyczne i układy choreograficzne, powoli odchodząc od stricte erotycznego charakteru.

Pierwsza szkoła tańca na rurze powstała pod koniec XX wieku, obecnie spotyka się szkoły i studia Pole Dance już praktycznie wszędzie. Lata dziewięćdziesiąte XX wieku były też początkiem odchodzenia od utożsamiania Pole Dance z wulgarnym striptizem przy rurze i tematem tabu. Obecnie taniec na rurze traktowany jest jako nowoczesna ogólnorozwojowa forma fitnessu, zawierająca sporo elementów o charakterze artystycznym oraz rodzaj sportu. Należy dodać, że obecna forma Pole Dance bardzo dużo czerpie (głównie figur i akrobacji) z przedstawień przy użyciu tzw. chińskich pali (Chinese Pole), czyli rodzajowi tańca uprawianego przez mężczyzn, polegającego na wykonywaniu bardzo skomlikowanych akrobatycznych pozycji i nie mającego w najmniejszym stopniu erotycznego zabarwienia. Z uwagi na swoją specyfikę nie można postrzegać Pole Dance w całkowitym oderwaniu od zmysłowości i erotyzmu, jednak w istocie rzeczy dotyczą one niemal każdego tańca. Uprawianiem współczesnego tańca na rurze chwali się wiele gwiazd m.in Jessica Alba, Madonna, Kate Hudson, Fergie, ale też coraz większa ilość kobiet na całym świecie nie będących celebrytkami.

Organizowane są od szeregu lat Międzynarodowe Mistrzostwa Pole Dance, Mistrzostwa w poszczególnych krajach oraz bardzo wiele innych różnego rodzaju zawodów i pokazów tańca na rurce (w tym również w Polsce). Od jakiegoś czasu trwają też intensywne działania mające na celu włączenie Pole Dance do dyscyplin olimpijskich.